16 medali Mistrzostw Świata Juniorów i U-23 dla Reprezentantów Polski!

Magdalena Grzegrzółka

W dniach 10-14 lipca 2024 r.  w miejscowości Ulricehamn (Szwecja) położonej nad znanym z połowów dużych szczupaków jeziorem Åsunden 100 km na wschód od Göteborga, odbyły się mistrzostwa świata juniorów, juniorek i U-23 w wędkarstwie rzutowym.

Na starcie stanęło  63 zawodników z 12 krajów (Austria,  Chorwacja, Czechy, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Włochy).

W tym gronie znalazła się 12 reprezentantów Polski, a wśród nich silna grupa zawodników z okręgu kieleckiego (Karolina Kolarz z Buska-Zdroju i Nikola Serafin z koła PZW w Brodach startujące w kat. juniorek i tworzące 2-osobową drużynę oraz Filip Wilkus, Mateusz Molisak i Antoni Wilkus z Buska, wspólnie z Bartoszem Mirkiem z Katowic - wchodzący w skład 4-osobowej drużyny juniorów). Dwóch naszych zawodników wywodziło się z okręgu Katowice (wspomniany Bartosz Mirek i Marcin Frank), dwoje z okręgu Bydgoszcz (Dawid i Anna Szufrajda), dwóch z mazowieckiego okręgu PZW (Patryk i Michał Sapigórscy) oraz jeden z okręgu Lublin (Patryk Stachowicz). Trenerem reprezentacji był Jacek Kuza,  a jednym z sędziów mistrzostw - sędzia klasy międzynarodowej Renata Kuza (oboje z Koła PZW w Busku-Zdroju).
Reprezentanci Polski na mistrzostwa świata zdobyli łącznie 16 medali (4 złote, 8 srebrnych i 4 brązowe) zajmując w klasyfikacji medalowej mistrzostw II miejsce za Czechami, a przed Słowakami, Niemcami i Słoweńcami.

Największy udział w zdobyczy medalowej całej reprezentacji PZW mieli nasi najbardziej doświadczeni zawodnicy startujący w kat. U-23,

tj. wspomniany Patryk Stachowicz  i bracia Patryk i Michał Sapigórscy (ostatni start w tej kategorii).
W łącznej końcowej klasyfikacji mistrzostw, tj. w 5-boju, Patryk i Michał Sapigórscy zdobyli srebrny i brązowy medal dając się pokonać Czechowi Janowi Bomberze w ostatniej konkurencji mistrzostw -odległości spinningowej.
"Po drodze" zdobyli 6 medali w poszczególnych konkurencjach (Michał Sapigórski złoty w  odległości spinningowej -72,42 m w finale), srebrne w skishu muchowym, Arenbergu i skishu spinningowym, Patryk Sapigórski złoty w skishu muchowym, brązowy w odległości spinningowej).

Rzadkim wyczynem popisał się też Patryk Stachowicz. Zdobył bowiem 2 złote medale (w skishu spinningowym i w rzucie na odległość pstrągową linką muchową), przy czym pierwszy oznacza obronienie tytułu mistrza świata w tej samej konkurencji zdobytego rok temu w Czeskich Budziejowicach, a drugi jest historycznym pierwszym złotym medalem dla PZW we fly castingu.

Zawodnicy z okręgu kieleckiego PZW stanowiący najliczniejszą część reprezentacji nie zawiedli, gdyż wszyscy zdobyli medale indywidualne i (lub) drużynowe (łącznie pięć, w tym 3 srebrne i 2 brązowe).

Najbardziej doświadczona i utytułowana z zawodniczek okręgu Kielce - Karolina Kolarz, zdobyła dwa „srebra”. Drużynowe wspólnie z Nikolą Serafin i indywidualne w odległości spinningowej (63,92 m w finale). W łącznej indywidualnej klasyfikacji mistrzostw, tj. w 5-boju Karolina zajęła 4 miejsce za trzema Czeszkami.

Nikola Serafin też zdobyła medal indywidualny – brązowy w skishu muchowym (95 pkt na 100 w finale).

W trzecim swym starcie na mistrzostwach świata juniorów (poprzednio 2022 – Budapeszt i 2023 – Czeskie Budziejowice), swój pierwszy medal indywidualny zdobył Mateusz Molisak. W skishu muchowym uzyskał 90 pkt w kwalifikacjach i maksymalny wynik 100 pkt w finale, co dało mu brązowym medal. Lepsi okazali się dwaj Czesi, którzy też rzucili po 100 pkt, ale w lepszym czasie.

Mateusz Molisak zdobył również srebrny medal w klasyfikacji drużynowej wspólnie z Filipem i Antonim Wilkusami z koła PZW w Busku-Zdroju oraz z Bartoszem Mirkiem z Katowic. Lepsi ponownie byli Czesi, a III miejsce na podium zajęli Niemcy.

Najlepszy w łącznej indywidualnej klasyfikacji mistrzostw (tj. w 5-boju) w kat. juniorów był Filip Wilkus zajmując punktowane ósme miejsce. Mateusz Molisak był X, Bartosz Mirek – XI, a debiutujący w mistrzostwach świata Dawid Szufrajda, Marcin Frank i 13-letni Antoni Wilkus –– XII, XIII i XV.

W finale odległości spinningowej zetknęliśmy się po raz pierwszy z nowoczesnym pomiarem długości rzutów, przy pomocy wysokiej klasy sprzętu geodezyjnego (tachimetr, kontroler satelitarny GPS i lustro Trimble 360°). Bardzo dokładny pomiar odległości następował natychmiast po rzucie, bez wchodzenia sędziów na rzutnię, a przez to bez zakłócania toku konkurencji. Kolejną nowością mistrzostw świata w Szwecji była rezygnacja z "papierologii" i przejście na cyfrowy sposób rejestracji, potwierdzania, publikowania wyników zawodów, a także losowania kontroli sprzętu. Po raz pierwszy w historii zrezygnowano bowiem z wpisywania wyników w kartach startowych oraz ich potwierdzania przez zawodników podpisem, na rzecz rejestracji wyników na tabletach lub smartfonach, na których też zawodnicy potwierdzili uzyskane wyniki i czas. Losowanie kontroli odbywało się automatycznie w momencie zatwierdzania wyniku. Natychmiast po zatwierdzeniu wyniki trafiały do sieci internetowej oraz były (i nadal są) dostępne na stronie

Szwedzcy organizatorzy mistrzostw wyznaczyli w ten sposób nowe standardy organizacji wędkarskich zawodów rzutowych.

Następną „nowinką” mistrzostw świata w Szwecji było rozegranie dodatkowej  konkurencji rzutowej - rzutu na odległość standardową pstrągową linką muchową WF-5-F. Konkurencja ta jest częścią zyskującej ostatnio popularność odmiany wędkarstwa rzutowego tzw. fly castingu, rozgrywanego standardowym sprzętem wędkarskim do połowów na sztuczną muchę. Mistrzostwa świata we fly castingu odbędą się również w Szwecji (Åhus Beach, Kristianstad) w drugiej połowie sierpnia 2024 r.)
Jak już wspomniano świetnie spisał się w tej konkurencji Patryk Stachowicz z okręgu Lublin startujący w kat. U-23. Rzutem w finale na odległość 31,60 m zdobył złoty medal.

Występ reprezentacji PZW potwierdził status Polski jako drugiej siły w światowym castingu w kategoriach młodzieżowych, choć martwi nieco mniejsza, niż w ubiegłych latach, ilość sukcesów w juniorach.

Na zakończenie mistrzostw Prezydent Międzynarodowej Federacji Wędkarstwa Rzutowego Austriaczka Alena Kläusler ogłosiła, że następne mistrzostwa świata juniorów odbędą się w 2025 r. w Vicenze koło Wenecji (Włochy).

Naszych medalistów będzie można podziwiać już pod koniec lipca w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie na stadionie KSZO odbędą się 71 Indywidualne Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym.